• Huvudsponsor
    Titelsponsor
Fredag Fre 3 November Nov
Söndag Sön 5 November Nov
Lördag Lör 11 November Nov
Lördag Lör 13 April Apr
Söndag Sön 14 April Apr
Fredag Fre 19 April Apr
Lördag Lör 20 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr
Måndag Mån 22 April Apr

Svenska Cupen inleds i helgen

24 februari 2023 10:30
Svenska Cupen

På lördag spelas de första gruppspelsmatcherna i Svenska Cupen för i år. Regerande cupmästarna FC Rosengård inleder med ett hett derby mot Kristianstads DFF på söndag. Här är grupperna och spelschemat.


Grupp 1

  • Alingsås IF
  • FC Rosengård
  • Kristianstads DFF
  • Linköping FC

Spelschema

26/2 15.00 FC Rosengård – Kristianstads DFF

26/2 15.00 Alingsås IF – Linköping FC

4/3 15.00 Alingsås IF – FC Rosengård

4/3 16.00 Linköping FC – Kristianstads DFF

11/3 13.00 Kristianstads DFF – Alingsås IF

11/3 13.00 FC Rosengård – Linköping FC

Grupp 1 är ett riktigt getingbo där vi har regerande serie- och cupmästarna FC Rosengård, tabelltrean Linköping FC och fyran Kristianstads DFF – och Alingsås IF från Elitettan.

Grupp 2

  • BK Häcken
  • KIF Örebro
  • Vittsjö GIK
  • Växjö DFF

Spelschema

25/2 15.00 BK Häcken – KIF Örebro

26/2 15.00 Växjö DFF – Vittsjö GIK

5/3 15.00 Växjö DFF – BK Häcken

5/3 15.00 Vittsjö GIK – KIF Örebro

12/3 15.00 KIF Örebro – Växjö DFF

12/3 15.00 BK Häcken – Vittsjö GIK

BK Häcken har två raka finaler i Svenska Cupen, vilka slutat med en turneringsvinst och en förlust, senast mot Rosengård. Vittsjö GIK (tabellsexa 2022), KIF Örebro (nia) och OBOS Damallsvenskan-nykomlingen Växjö DFF har alltså tuffa uppgifter framför sig i Grupp 2.

Grupp 3

  • BP
  • Eskilstuna United
  • Hammarby
  • IK Uppsala

Spelschema

26/2 15.00 Hammarby – BP

26/2 15.00 IK Uppsala – Eskilstuna United

4/3 14.00 Eskilstuna United – BP

4/3 18.00 IK Uppsala – Hammarby

11/3 15.00 BP – IK Uppsala

11/3 15.00 Hammarby – Eskilstuna United

Korta avstånd i Grupp 3, där Stockholmsderby stundar mellan Hammarby och BP, medan OBOS Damallsvenskan-nykomlingen IK Uppsala och nedflyttade Eskilstuna United knappast ser sig som slagna på förhand.

Grupp 4

  • AIK
  • Djurgården
  • Piteå IF
  • Umeå IK

Spelschema

25/2 15.00 AIK – Djurgården

26/2 14.00 Piteå IF – Umeå IK

5/3 13.00 Djurgården – Umeå IK

5/3 17.00 AIK – Piteå IF

12/3 13.00 Umeå IK – AIK

12/3 13.00 Piteå IF – Djurgården

Stockholmsderby och Norrlandsderby i omgång 1, sedan väntar desto längre resor för AIK (nedflyttade till Elitettan), Djurgården (tia i serien 2022), Piteå IF (sjua) och Umeå IK (knedflyttade till Elitettan).