• Huvudsponsor
    Titelsponsor
Fredag Fre 3 November Nov
Söndag Sön 5 November Nov
Lördag Lör 11 November Nov
Lördag Lör 13 April Apr
Söndag Sön 14 April Apr
Fredag Fre 19 April Apr
Lördag Lör 20 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr
Måndag Mån 22 April Apr

Vaila Barsley ny tränare i Eskilstuna United

13 december 2022 12:57
OBOS Damallsvenskan

Eskilstuna United har kommit överens att gå skilda vägar med Elena Sadiku. Ny huvudtränare blir Vaila Barsley.


Vaila Barsley kom till Eskilstuna United som spelare 2013 och var med att ta klubben till Champions League-kval 2016. Hon avslutade spelarkarriären med BP 2022 och tar nu alltså över som huvudtränare i sin gamla klubb.

– Det känns som att jag kommer hem. Det är stort för mig att jag nu får uppdraget att leda United. Det är klubben som jag bär i mitt hjärta och som ledde till att jag nu är Eskilstunabo och etablerad här med min familj, säger Vaila Barsley till klubbens hemsida.

– United har haft ett tuff år ekonomiskt där också vår elitlicens ifrågasätts. Många spelare har lämnat klubben under den rådande osäkerheten. Därför är det extra skönt att vi nu kan presentera Vaila Barsley som vår nye tränare, säger Lina Bertilsson, ordförande i klubben till hemsidan.

Eskilstuna United har överklagat licensnämndens beslut att inte bevilja klubbens elitlicens för 2023. Beslut kommer senare.