• Huvudsponsor
    Titelsponsor
Söndag Sön 28 Maj Maj
Måndag Mån 29 Maj Maj
Fredag Fre 2 Juni Jun
Lördag Lör 3 Juni Jun
Söndag Sön 4 Juni Jun
Måndag Mån 5 Juni Jun
Fredag Fre 9 Juni Jun
Söndag Sön 11 Juni Jun
Måndag Mån 12 Juni Jun
Onsdag Ons 14 Juni Jun
Torsdag Tor 15 Juni Jun
Fredag Fre 16 Juni Jun
Söndag Sön 18 Juni Jun
Måndag Mån 19 Juni Jun

Vaila Barsley ny tränare i Eskilstuna United

13 december 2022 12:57
OBOS Damallsvenskan

Eskilstuna United har kommit överens att gå skilda vägar med Elena Sadiku. Ny huvudtränare blir Vaila Barsley.


Vaila Barsley kom till Eskilstuna United som spelare 2013 och var med att ta klubben till Champions League-kval 2016. Hon avslutade spelarkarriären med BP 2022 och tar nu alltså över som huvudtränare i sin gamla klubb.

– Det känns som att jag kommer hem. Det är stort för mig att jag nu får uppdraget att leda United. Det är klubben som jag bär i mitt hjärta och som ledde till att jag nu är Eskilstunabo och etablerad här med min familj, säger Vaila Barsley till klubbens hemsida.

– United har haft ett tuff år ekonomiskt där också vår elitlicens ifrågasätts. Många spelare har lämnat klubben under den rådande osäkerheten. Därför är det extra skönt att vi nu kan presentera Vaila Barsley som vår nye tränare, säger Lina Bertilsson, ordförande i klubben till hemsidan.

Eskilstuna United har överklagat licensnämndens beslut att inte bevilja klubbens elitlicens för 2023. Beslut kommer senare.